A Lakiteleki Népfőiskola által 2024-ben indított Vámbéry Ármin Kollégium idei legújabb alkalmára július első hétvégéjén, az Európa Szabadegyetem keretében került sor.
Az Összetartozás Népfőiskola képviseletében Fischer Gergely, Konnát Árpád és Kurilla Benjámin vettek részt a Vámbéry Ármin Kollégium második hétvégéjén. A mostani alkalom a több kollégium összevonásával megszervezett Európa Szabadegyetem keretében került megrendezésre, a lakiteleki Hungarikum Ligetben, 2025. július 3–6. között.
A csütörtök délután kezdődő Szabadegyetem elején a Hungarikum Liget fő rendezvénytermében, a Kölcsey teremben elsőként Hágen Ádám köszöntötte a kollégistákat és a Szabadegyetem hallgatóit. Majd dr. Molnárné Lezsák Anna beszélt a Lakitelek Népfőiskola tevékenységeiről, programjairól.
Az első programpontban a jelenlevő kollégiumok – a Bárczi Gusztáv, a Boldog Ceferino, a Hungarikum, a Szent Imre és a Vámbéry Kollégium – képviselői mutatták be tíz-tíz perc felszólalási időben a képzési rendszerük eddigi történéseit. A Vámbéry Ármin Kollégium első előadását dr. Sipos János, a Zenetudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, egyben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára tartotta A magyar népzene honfoglalás előtti dallamairól címmel.

Sipos János előadása a népdalok, népzenék rokon jegyeiről
A csütörtöki napot egy kollégiumok közti vetélkedő zárta. A jelentkezőket – köztük az Összetartozás Népfőiskola valamennyi tagját – vegyes, több kollégiumot ötvöző, négy-öt fős csapatokba sorolták a szervezők, és változatos feladatokat kellett megoldaniuk. A csapatok munkáját pártatlan zsűri értékelte, az eredményeket pedig másnap tették közzé.
Pénteken a Vámbéry-kollégisták a szanki Kiskun Emlékhelyre látogattak, ahol lehetőség nyílott a kinti és benti rész megtekintésére is. Az Emlékhelyen a kunoknak a magyar társadalomba való integrációs folyamatát illusztráló látványos, élményközpontú, korszerű tárlatok fogadják a látogatókat. A benti térben egy kisfilmet tekinthettek meg a Vámbérysok a kunok eredetéről és magyar vonatkozású történelméről. Szabad téren pedig rekonstrukciós épületek sorakoznak, Árpád-kori veremház, kun jurta, a mongol invázió során megerődített menedékhely, kora-újkori és újkori kiskun lakóházak, műhelyek egymás után. A látogatás során egy látványközpontú, de mégis tudásalapú összképet nyerhettek a résztvevők a kunok magyar történelméről és Hazánk életében betöltött szerepéről.

Szank, Kiskun emlékhelyen a csoport
Szank után a közeli bugaci Aranymonostorba látogattak a hallgatók. Az emlékközpontban először egy 180 fokban vetített kisfilmet tekinthettek meg a kollégisták az emlékhely jelentőségéről, majd egy fantasztikus tárlatvezetés során az adott lelőhelyen előkerült leleteket és rekonstruált tárgyakat tartalmazó kiállítást szemlélhették meg. Majd a csapat az ásatás helyszínét is meglátogatta, ahol Görög Vilmos régész mutatta be a lelőhelyet.

Görög Vilmos a monostor hivatalos temetőjének egyik egységében
A lelőhely meglátogatása után a csapat a Nagybugac tanyára érkezett. Itt Ujvári Sándor, szintén Vámbéry-kollégista tartott éppen fotós tábort, ahol analóg és egyéb, digitalizálás előtti fényképészeti módszereket tanulmányoztak, próbáltak ki a gyakorlatban. A nyílt tűzön főtt gulyás-ebéd után, ráadásként szolgált egy történelmi módszerrel készült fotó a Kollégium tagjairól. Ebéd után Bugacon már két részre vált a csapat. Az egyik egy lovaskocsin falubejárásra indult, amit maga a polgármester úr, Szabó László vezetett, a másik része pedig a kis nyomtávú vasúton álló hajtányokat próbálhatta ki.
A Hungarikum Ligetbe visszaérve a nap az Országgyűlés elnökének, Kövér Lászlónak az előadásával folytatódott. Az aktuális politikai helyzetről címet viselő előadása elsősorban a magyar kormány nemzetközi céljairól szólt. Házelnök úr beszéde után Nagy László költő szobrának a felavatása következett. Beszédet mondott Bíró Zoltán író, a Magyar Demokrata Fórum egyik alapító tagja, Ágh István költő, valamint a házigazda, dr. Lezsák Sándor író, történész, a Parlament alelnöke. Az ideillő hangulatot a lakiteleki Citerazenekar és Ónodi Máté tekerőlant-művész biztosította.
A vacsora elköltése után a Hungarikum Liget egyik központi épülete, a Magyar Bor katedrálisa előtt Olasz Csaba és a Ritmo Accoustic Duo hangszeres előadása során lazíthattak az Európa szabadegyetem résztvevői.
Szombat reggel a közeli Tőserdőbe utazott a Vámbéry Ármin Kollégium koránkelő része. A védett területen a Holt-Tiszában nyílt lehetőség egy csónakázásra.

Tőserdő, Tisza holtág élővilágának felfedezése csónakkal
Visszatérve a Hungarikum Ligetbe, a nap első előadását Szilassi Péter geográfus, a Szegedi Tudományegyetem docense tartotta Vámbéry Ármin nyomdokain az Aral tó vidékén címmel. Második élőadásának a Prinz Gyula földrajzi felfedező kirgizisztáni expedíciói 1906-ban és 1909-ben címet választotta.

Szilassi Péter előadása Vámbéry nyomába indított expedíciójukról
A Kölcsey teremben Magyarország belügyminisztere, Pintér Sándor beszélt Belügyeink belülről címmel Hazánk belpolitikájának kulisszatitkairól. Egyaránt beszélt az oktatásügyről, a rendőrségről, az egészségügyről, a katasztrófa-elhárításról.
A csütörtöki csapatverseny dobogósait is ekkor jutalmazták meg, az Összetartozás Népfőiskola mindhárom tagja az első két helyen végzett csapatban vett részt.
Ebéd után a Vámbéry Kollégium műhelymunkái tovább folytatódtak, Csizmadia Norbert földrajztudós érkezett, és Geovízió néven tartott előadást.
Szilágyi Áron dorombművész tavaly decemberben, a kirgiz hétvégén járt már a Hungarikum Ligetben és tartott is előadást a kirgizisztáni fellépéseiről, még akkor megígérve, hogy a nemsokára visszatér egy gyakorlati jellegű foglalkozást tartani. Ezen ígéretét most teljesítette – annál is inkább, mivel a Vámbéry kollégisták körében végzett előzetes közvélemény-kutatás alapján eddig ő volt a legnépszerűbb előadó – és egy alapszintű doromb-oktatást tartott. Vacsora után a Kösöntyű Néptáncegyüttes lépett fel, szászcsávási és bagi táncokat mutattak be Inoka Győző és barátai élőzenés kíséretében. Az egyszerre látványos és értékes táncbemutató után táncházat szerveztek, ahol moldvai táncokat tanulhattak a kollégiumok résztvevői Gyémánt Ádám vezetésével.
Vasárnap Lezsák Levente nyitotta a napot, A kaszkadőr-világról című előadásával. Ő ugyanis a kilencvenes évek közepe óta dolgozik ebben az igen látványos, ugyanakkor erősen veszélyes szakmában, először kaszkadőrként, aztán kaszkadőr-rendezőként, de most már sok akciójelenetet teljes egészében ő maga tervez. Bán János, írói nevén Bán Mór, a Hunyadi-regények népszerű szerzője következett utána Hunyadi című előadásával. A történelemben eddig legnagyobb terjedelmű magyar történelmi regény, Hunyadi János, a kereszténység pajzsának az életét leíró sorozat szerzője azon okokat mutatta be, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy belevágjon eme monumentális irodalmi alkotásba. A múlt mellett Bán Mór beszélt a jövő terveiről is, hogy a Hunyadi-regénysorozat után Mátyás király életéről készül írni a közeljövőben.
A Kollégiumban Hrivnák Tünde divattervező volt a mostani utolsó előadó, Türk népek design-találkozója Aktauban címmel beszélt a Vámbérysoknak. Beregi és árapataki mintákat dolgoz bele modern összeállítású ruhákba, kizárólag kézzel varrva. Aktauban egy nemzetközi kiállításon vehetett részt Magyarország képviseletében, ahol népi elemek feldolgozásával készült modern ruhakölteményeket állítottak ki.

Hrivnyák Tünde záró előadása Aktauról
Kiemelt kép: Hungarikum Liget/MPhoto
Legutóbbi hozzászólások