Idei második szakmai találkozóját tartotta október 2-án a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat a Hungarikum Ligetben. Az eseményen Összetartozás Népfőiskolánkat Mihalcsik Márta és Piszár Izabella képviselte, akik nem csak az elmúlt időszakban elvégzett munkáról, de jövőbeni terveinkről is beszámoltak a hálózat tagjainak.

Az őszi szakmai találkozó hagyományosan a hálózat központjában, a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány szervezésében valósult meg. A rendezvényen részt vettek a hálózat tagjai, a hálózathoz csatlakozni kívánó várományosok és azok a kis népfőiskolák, akik immár második éve pályázatok útján bekapcsolódhattak a hálózat működésébe.

A hálózat tagjai 5-5 percben mutatták be tevékenységük főbb elemeit, honnan indultak, hol tartanak, beszámoltak az elmúlt negyedévben elvégzett munkáról, sikereikről, jövőbeni terveikről.

Munkatársaink röviden bemutatták azokat a fontosabb rendezvényeket, amelyekkel Népfőiskolánk büszkélkedhet, kiemelve a sok közül a Kárpát-medencében élő és alkotó magyar fotográfusok közel félszáz tagját összefogó Kárpát-medencei Magyar Fotográfiai Társaság alkotótáborát; az öt olasz egyetem magyar, valamint a Szegedi TE Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszékével együttműködésben megvalósított olasz–magyar történelmi szakfordító tábort, és ismertették a Népfőiskolának otthont adó Nagy-Magyarország Parkban megvalósult fejlesztéseket, beruházásokat is.

Ami jövőbeni terveinket illeti, kiemelten fontos programunk a szülőföld ismeretét és megbecsülését, a közösségi hagyományok tiszteletét és megújítását célzó, a Kárpát-medence valamennyi régiójának középiskolásait megmozgató Kárpát-medencei Tájak Viadala; valamint a 2×3 fordulós, összesen 6 játékalkalmat magába foglaló Trianon-Triatlon verseny. A Kárpát-medencei Összetartozás Kollégiumunk képzései során, a hagyományos oktatási keretekből sok tekintetben kilépve, kiváló tudósok, kutatók, művészek és közéleti szereplők vázolják fel a Trianon utáni Magyarország legfontosabb kihívásait és a magyar nemzeti közösség reorganizációjának Kárpát-medencei esélyeit. Az Összetartozás Népfőiskola mindezek mellett természetesen folytatja eddigi sikeres programjait, és a Hálózat közös programjain, képzésein is képviselteti magát.

462490503 551659580713829 5491096754399200184 n

A Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat szakmai rendezvényén az Összetartozás Népfőiskola mellett beszámolót tartott a Vasvári Nagytérségi Népfőiskoláért Alapítvány (Vasvár); Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány (Kápolnásnyék); Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület – Hunyor Népfőiskola (Kiscsősz); Gr. Széchenyi István Népfőiskola (Mezőörs); Kapocs Népfőiskola (Mórahalom); Közi Horváth József Népfőiskola (Agyagosszergény); Fehérliliom Népfőiskola (Kondoros); Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság (Tata); Tokaji Pap Miklós Népfőiskola (Tokaj); Dalia Népfőiskola (Gömörpéterfala, Szlovákia); Martosi Népfőiskola (Martos, Szlovákia); Szelíd Lovas Népfőiskola Alapítvány (Nagyszőlős, Ukrajna); Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület (Szürte, Ukrajna); Szent Imre Népfőiskolai Egyesület (Csíkszentimre, Románia); Partiumi Népfőiskola (Hegyközszentimre, Románia); Csoma Emlékközpont és Népfőiskola (Kovászna, Románia); Kanthaka Népfőiskola Egyesület (Székelyderzs, Románia); Kodály Zoltán Népfőiskola (Szováta, Románia); Felsősóskút Örökségéért Alapítvány Népfőiskola (Nyírtelek-Felsősóskút); Pálos Lelki Központ (Pécs).

A 21 népfőiskolai beszámolót követően a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat munkáját, aktuális eredményeit Kárpáti Árpád, a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat megbízott vezetője foglalta össze és értékelte.

„Amit most hallottunk, az nem a bőség zavara, hanem a bőség rendje” – mondta Lezsák Sándor, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke beszédében, aki szót ejtett a közeli és távoli tervekről, a hálózat értékteremtő, értékmegtartó, közösségépítő tevékenységének kiterjesztését szolgáló lehetőségekről. „A jövőkép: a hálózat hálózza be a Kárpát-hazát” – mondta. Felhívta a résztvevők figyelmét a Népfőiskola Alapítvány aktuális programjaira és a hamarosan kiírásra kerülő pályázati lehetőségekre.

dsc00515 1728560070

A rendezvény zárásaként, a hagyományokhoz híven közös csoportkép készült a Kölcsey Ház előtt.

Fotók: https://www.facebook.com/nepfolakitelek