Július 05–07. között, a Vámbéry Ármin Kollégium hallgatóiként két munkatársunk is részt vett a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány által szervezett Európa Szabadegyetemen, a Hungarikum Ligetben. Az első nap délutánján összegyetemi előadások hangzottak el. Majd kollégiumi szintekre lebontva folytatódott a műhelymunka.
Először Marek Kuchcinski, a lengyel szejm korábbi elnöke szólalt fel. Előadásában bemutatta az Europa Karpat programot, annak megvalósult és tervezési stádiumban lévő elemeit, melyek a Kárpátok régiójába tartozó országokban különböző szinteken öltenek, illetve részben öltöttek már testet. A felsőoktatástól az irodalom- és földrajztudomány világán át az üzleti életig több megnyilvánulási formát említett az előadó, aki utalt a térség országainak közös történelmi tapasztalatára, a határvidéki létre is.
Őt követte Kurkó János György erdélyi vállalkozó, aki saját ötletének megvalósításáról, egy Csíksomlyón létesítendő hét hektáros, régi mesterségeket bemutató szabadtéri gyűjtemény, skanzen létrehozásának aktuális állapotát mutatta be a közönség számára előbb kisfilmen, majd élőszóban. Elmondása szerint három nagyobb egységben (város; falu; ember és természet) mutatná be tematikusan az elmúlt években összegyűjtött tárgyakat. A gyűjtemény kiemelt értékét adja, hogy az eltűnő mesterségek tárgyi emlékei mellett Erdély mára eltűnt-eltüntetett épített örökségének megóvását is célul tűzte maga elé, így makett formájában újraépül mások mellett a tusnádfürdői régi vasútállomás épülete, vagy a bözödújfalui unitárius templom.
A harmadik előadást Böjte Csaba OFM tartotta, aki az előző adásra rímelve utalt a múlt értékei megőrzésének fontosságára; valamint a jövő kapcsán a jelenben megvalósuló teremtésvédelem útjaira. Ennek keretében szólt a ferences rend alapítójának, Assisi Szent Ferencnek 800 éve írott Naphimnuszáról, valamint Ferenc pápa témában kiadott munkájáról, a Laudato si’ kezdetű enciklikáról is.
A pénteki nap záróelőadását Turányi Tatjána kiberpszichológus tartotta, aki példákkal gazdagon illusztrált bemutatójában az internethez kötődő helyes fogyasztói magatartást mutatta be, szólva a helyes énkép fontosságáról, de az online veszélyekről is.
A napot jó hangulatú moldvai táncház zárta a Kárpátia Rendezvényházban Lezsákné Sütő Gabriella vezetésével.
A szombati nap – a Vámbéry Ármin Kollégium hallgatói számára – külső helyszínen kezdődött. Részt vehettünk ugyanis a régi 44-es út tiszaugi hídján megrendezett Gulyahajtás elnevezésű rendezvényen, melynek során 350 szürkemarhát hajtottak át a Tisza felett épített közúti átkelőhelyen.
Ezt követően kollégiumi szintekre lebontva folytatódtak az előadások, a Vámbéry Kollégium tagjai számára a Széchenyi Ház könyvtártermében. Először a Kollégium részben azeri származású növendéke, Davud Halilov mutatta be az azeri és a magyar nép közötti közös vonásokat történelmi, nyelvi, irodalmi és zenei szemszögből. Történeti szinten utalt az önmagával határos országra, mint közös jegyre, valamint az „azeri Erkel Ferencre”, Üzeyir Hacibeyov munkásságára, akit nem csak a himnuszuk megzenésítőjeként, hanem az első operájuk szerzőjeként is ismernek.
Őt követte Galla Zoltán nemzetközi kapcsolatok szakértő, aki a közép-ázsiai posztszovjet országok felsőoktatásának és akadémiáinak világával ismertette meg a közönséget. Személyes tapasztalatai okán az üzbég tudományok jeles művelőiről és az ottani öt legjelentősebb egyetemekről kaphattunk áttekintést, de felhívta a figyelmet a térségnek ebből a szempontból legjelentősebb állama, Kazahsztán tudományos életére is.
Mivel a délután közös előadásának főszereplője, Gyurta Dániel apai örömök elé nézett, ezért az idén nyáron megrendezésre kerülő párizsi olimpia magyar reményei helyett Gelbmann Bence roma származású rapper tanúságtételét hallgathattuk meg „A szív vezet majd, hogyha gond van” mottóval. Ennek során dalszövegei segítségével beszélt élettapasztalatáról, valamint a zenével való kapcsolatáról, a zene útján való elindulásáról. Zárásként három művét adta elő a megjelent közönségnek.
A nap végén a tábortűz elmaradt, de a labdarúgó Eb negyeddöntőjének közvetítésével folytatódtak a programok a Kölcsey Házban.
Vasárnap délelőtt kollégiumi előadásokkal zárult a szabadegyetem szakmai része. A Vámbéry Kollégium számára először Gucsik Arnold, űrkutató, geológus, kozmokémikus tartott érdekfeszítő előadást a saját kutatási pályájának kezdeteiről, valamint a gyermekkorát meghatározó űrverseny jelentős pillanatairól. Előadásából megtudhattuk, hogyan lesz egy namíbiai meteoritokat kutató geológusból előbb a NASA, majd a japán űrkutatási hivatal, a JAXA munkatársa.
Zárásként Grandpierre Attila a selyemúti térség őstörténetét mutatta be a témában megjelent könyvének vezérfonala alapján a természetföldrajzi alapvetésekből kiindulva a térség ősrégészeti anyagán keresztül a régi korok ősvallásának bemutatásáig. Zárásként utalt Bauer Ervin elméleti biológus munkásságára, valamint az ő nézeteiből levezetett valóságismereti módszert is ismertette az előadó.
Összességében értékes előadások hangzottak el a szabadegyetem keretében Lakitelken, a közélet világától a szakralitás világán át a kultúrán keresztül a világegyetem kutatásáig rengeteg téma előkerült, ugyanakkor a szakmai programok mellett lehetőség nyílt kikapcsolódásra is a Hungarikum Ligetben.
Legutóbbi hozzászólások