Összetartozás Népfőiskolánk ezúttal Várpalotára, a Trianon Múzeumba várta a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat tagjait, 2025. február 8-án.
Műhelynapunk célja az volt, hogy lehetőséget biztosítson a Hálózat tagjainak a magyar nemzet történelmi küldetésének, a Kárpát-medence egységének, a Trianon Múzeum történelmi jogfolytonosságot újraépítő, nemzetegyesítő küldetésének, az intézmény identitáserősítő és múzeumpedagógiai tevékenységének mélyebb megismerésére; az intézménnyel történő szakmai összefogás, szorosabb együttműködés kialakításának lehetőségére, a közös célkitűzések, tervek megvitatására.
A Vasvárról, Kápolnásnyékről és Agyagosszergényből érkező vendégeket elsőként Mihalcsik Márta, a Népfőiskola szakmai vezetője köszöntötte partnerintézményünkben, a Trianon Múzeumban.
Ezt követően Apor Attila, a Trianon Múzeum szakmai vezetője adott részletes tájékoztatást az intézmény történetéről, az elmúlt időszakban lezajlott felújításokról, identitáserősítő programjairól, a különböző múzeumpedagógiai foglalkozásokról, és a jövőbeni tervekről is.
A résztvevők tárlatvezetők segítségével ismerkedhettek meg a 12 színből álló állandó kiállítással. Teremről teremre haladva pillanthattak bele az I. világháború előzményeibe, a trianoni békediktátum történetébe és máig kiható következményeibe. A Múzeum a 21. század eszközeivel, számos interaktív elemmel igyekszik a kiállítás hatása alá vonni a látogatókat, így a hanghatásoknak köszönhetően a világháborús fronton érezhették magukat, megpihenhettek a Csakazértis! zeneszobában, a korszak zenéit, dalait hallgatva, a korabeli telefonkagylót fölemelve Clemenceauval, vagy akár Klebelsberg Kunóval is beszélhettek, fotózkodhattak gróf Apponyi Alberttel is.
A Trianon moziban a Múzeum saját gyártású filmjeiből tekinthettek meg néhányat, majd következett az egyik legújabb innováció, a szabadulószoba. A tárgysimogatóban korabeli tárgyakat vehettek kézbe (kézigránát, puska, dokumentumok), illetve a Játsszuk csak újra le! számítógépes stratégiai játék keretében befolyásolhatták a különböző harcmozgásokat. A nap zárásaként beülhettek egy elemi népiskolai osztályterembe, mely az 1930-as évek falusi iskoláinak világába viszi el a látogatót.
A jelenlévők a tapasztalatok összegzésekor kiemelték, hogy a Múzeumban látott egyedülálló és látványos kiállítások interaktív és modern múzeumpedagógiai eszközök segítségével megelevenítik és szinte kézzel foghatóvá teszik – mind a diákcsoportok, mind a felnőtt látogatók számára – a magyar történelem e kevéssé ismert fejezeteit, az itt szerzett élmények hosszú távon is befolyásolják a Trianonról, mint máig ható történelmi eseményről alkotott képünket, gondolkodásunkat.
Kiemelt kép: a hálózati napon résztvevők egy csoportja a Múzeum Iskola a határon nevet viselő múzeumpedagógiai foglalkozásán, Apor Attila (első sor) szakmai vezető irányításával. Fotó: Közi Horváth József Népfőiskola Agyagosszergény.
További képek: Összetartozás Népfőiskola
Legutóbbi hozzászólások