A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság február 13-án immár második alkalommal várta Tatára a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat tagjait egy közös eszmecserére. A műhelynapon, melynek témája a fiatalok megszólítása, bevonása és közösséggé formálása volt, a királyszállási Összetartozás Népfőiskola is képviseltette magát.
A jóhangulatú műhelynapon, a Piarista Rendházban egy kis harapnivalóval, frissítővel várták az érkezőket a házigazdák. Borsó Tibor elnök köszöntötte a résztvevőket, és beszélt a 30 éves népfőiskola idei, jubileumi évéről. Röviden fölvezette a nap témáját is: a fiatalok bevonásának és közösséggé formálásának modelljét, mely az MZNT sokéves szakmai tapasztalatából, pályázati projektjeiből formálódott egésszé.
Majd Kovács István tartotta meg az első előadást, ismertette az ifjúsági munka szervezésének céljait, a civil szervezetekkel való együttműködés keretében megvalósult eredményeket. A gyermek- és ifjúsági önkormányzatok nagy lelkesedéssel végzik a munkájukat, a fiatalok maguk választhatnak képviselőket, vezetőket. Az izgalmas feladatok során megtanulják, mit is jelent a demokrácia, a szabad véleménynyilvánítás, az alkotói kreativitás. Ezek a helyi szervezetek több kistelepülésen működnek eredményesen (Zalaszentgrót, Bordány), ahol segítenek a közösségi terek létrehozásában (pl. park, játszótér), nyári építőtáborokat, jótékonysági koncertet, adománygyűjtést szerveznek. A népfőiskola is tevőlegesen hozzájárul a közösségépítéshez (pl. Nádasdon). Megnéztünk két kisfilmet, ami erről a közösségszervező munkáról szólt. A népfőiskola egyik célkitűzése, hogy önkéntességre nevelje a fiatalokat.
Hubik Mónika tartotta a következő előadást, aki kiemelte a népfőiskola szervezésében megvalósuló IKSZ Börze programot, ahol interaktív ötletekkel várják a fiatalokat, akár a leendő foglalkozás megválasztásához nyújtanak segítséget, vagy pedig egy adott szakma érdekességeire hívják fel a figyelmüket. A népfőiskola szervez városi vetélkedőket is középiskolásoknak, valamint megemlékezéseket, koszorúzásokat tartanak.
Két saját kisfilmet is megnéztünk – a diákok motiválásáról, az önkéntesség hasznosságáról és személyiséget építő hatásáról.
Ezután Dr. Nagyháziné Szabó Bernadett a népfőiskola első sikeres nemzetközi projektjéről mesélt, ami az Erasmus+ program keretében valósult meg. Ebbe a 3 évig tartó projektbe bekapcsolódott a martosi, a nagykanizsai és a székelyudvarhelyi népfőiskola is. Az „Ülj mellém” és az „Önnek levele érkezett” foglalkozásokon fiatal önkéntesek segítettek az idősebbeknek, a cél a digitális kompetencia fejlesztése volt. A projekt sikerét a 16 jó gyakorlatból álló gyűjtemény bizonyítja, amit 5 nyelven elérhetővé tettek honlapjukon.
A nagyon érdekes és hasznos előadások után ebédszünet következett. Majd 14 óra körül egy kis idegenvezetői sétára indultunk. Borsó Tibor megmutatta a piarista rendház kápolnáját, zenestúdióját, majd átsétáltunk együtt a tatai csillagvizsgálóba, ami nemrégiben teljes felújításon esett át. Csoportkép készült, majd meghallgattunk egy rendkívül érdekes csillagászati előadást, megnéztük Posztoczky Károly csillagász szobáját, személyes tárgyait, majd felmentünk a kupolába, ahol belenézhettünk a távcsőbe.
Összességében egy nagyon jó hangulatú, tematikájában izgalmasan összeállított, változatos programban vehettünk részt.
Fotó: Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság Facebook-oldala
Legutóbbi hozzászólások