A lakiteleki Népfőiskolán került megrendezésre a XVII. Fedák Sári Ulti-bajnokság, amelynek a Hungarikum Liget adott otthont. A Kölcsey házba az ország minden tájáról érkeztek a versenyzők, idén is több mint 80 ultis mérte össze tudását csapat- és egyéni versenyben egyaránt. A királyszállási Összetartozás Népfőiskolát Fischer Gergely és Konnát Árpád képviselte.
40-100, négy ász, ulti, durchmars, betli. Ilyen szakkifejezések hangzottak el 2024. november 16-án, a lakiteleki Hungarikum liget Kölcsey házában immáron 17. alkalommal megrendezett Fedák Sári Ulti kupán. A versenyen az országban működő szakosztályok részéről több, mint 80 versenyző vett részt.
„Laikus amatőrként érkezve két dolog vált számomra meglehetősen hamar nyilvánvalóvá. Az egyik, hogy az ulti kimondottan egy maszkulin sport, a hölgyek limitált számban, de annál lelkesebben vették ki részüket a kártyázásból. A másik észrevételem rögvest követte az elsőt, miszerint a többi versenyző nem is utcahossznyi, sokkal inkább sztrádahossznyi előnyt képvisel velem szemben. Ennek ellenére félhivatalos formában, de jószándékú versenyzők, „hivatásosak” részéről nyerhettem betekintést a játék világába – melyet ezúton is köszönök nekik” – írja beszámolójában ifjú munkatársunk.
De hogyan kötődik a századforduló ünnepelt színésznője ehhez a férfiak által űzött, kooperatív-stratégiai kártyajátékhoz? A beregszászi születésű díva, színházi szerepein kívül előszeretettel választotta a szabadidő eltöltésének ezt a formáját, melyet férfi társaival űzött. Játék iránti megszállottsága olyannyira legendássá vált, hogy az egyik, viszonylag magas kontrafokozatot a kontra, rekontra és szubkontra hármasát követően nem egy újabb prefixummal, hanem az ő nevével látták el, ezzel téve halhatatlanná nevét az utókor számára színház világán kívül is. Az említés és a lakiteleki verseny mellett ugyanakkor szobor formájában is megemlékeztek róla a kártyások, melyet minden évben a megmérettetés győztese vehet át az elmúlt év bajnokától.
A november 16-án megrendezett verseny keretében hét fordulóban változó összetételű, három (esetenként négy) fős csoportok mérték össze tudásukat, stratégiai érzéküket. A 40 perces fordulók során maximum 10 játszmát játszottak a versenyzők, melyek összesített eredménye alapján dőlt el a kupa, valamint Fedák Sári szobrának hovatartozása. Ennek fényében a versenyt a debreceni klub kiválósága, Nagy István nyerte el, míg második helyen a váci Hugyecz István végzett. Klubokat említünk, ugyanis más sportágakhoz hasonlóan itt is egyesületek mérettették meg magukat az egyéni indulók mellett. Csapatszinten pedig a Kisvárda és az egyéni győztes versenyzőt is soraiban tudó Debrecen csapatát megelőzve, a váci kártyások érték el a legjobb eredményt, mely csapat tagjai szintén kupákkal, valamint a Népfőiskola ajándékcsomagjával távozhattak a Hungarikum ligetből.
„Mit hozott ez a megmérettetés számomra? Talán nem közhely állítani, hogy elsősorban tapasztalatot. Tapasztalatot arról, hogy milyen mesterien lehet forgatni a magyar kártya lapjait; vagy éppen arról, hogy a rivális klubok versenyzői miképpen tudnak egy közös szabadidős elfoglaltság kapcsán az ország eltérő részeiből összegyűlve egy nagy közösséget alkotni. Ezek mellett azonban rávilágított arra, hogy az ulti szabályai akár életvezetési tanácsként is felfoghatók. Mert az Élet nevű ultijátékban is kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor kimondjuk a betlit, az ütésképtelenséget – és ilyenkor mindig lesznek olyan személyek, akik minden erejükkel azon lesznek, hogy akadályt gördítsenek ezen pesszimista szándék útjába, adnak ütési opciót az ember számára” – írja beszámolójában az Összetartozás Népfőiskolánkat képviselő Fischer Gergely.
Legutóbbi hozzászólások