Mióta használja az emberiség a gyógynövényeket? Mit jelent a fitoterápia? Milyen szerepük volt és van ma a gyógynövényeknek a gyógyításban és a betegségek megelőzésében? Melyek a gyógynövények jellemzői, hatóanyagai? Hol tart ma a gyógynövénytermesztés Magyarországon, és hogyan nyer teret a gyógynövényturizmus? Miért fontos, hogy mindaztamit eleink tudtak, és ami szervesen hozzátartozott a hétköznapjaikhoz, rendszerezzük, és továbbadjuk a fiatalabb generációknak, akár a közoktatás keretében?  Ezekre a kérdésekre kaphattak választ mindazok, akik február 22-én részt vettek a Fehérliliom Népfőiskola Jófüvek Szabadegyetemének I. alkalmán.

Az Összetartozás Népfőiskolának otthont adó Nagy-Magyarország Park Világnak Virága Kárpát-medencei Illat- és Virágútja 239 féle, Kárpát-medencében őshonos virág, dísz- és fűszernövény fajtából ültetett virágsáv. A tanösvény mentén olyan növényfajokat, -fajtákat, dísz- és gyógynövényeket mutat be, melyek a természetes vegetáció részei, a hajdani tanyák és nemesi birtokok virágoskertjeiben találkozhattunk velük, vagy manapság nagymamáink őrzik őket kiskertjükben. Ezért is tartottuk fontosnak, hogy munkatáraink részt vegyenek azon a Szabadegyetemen, melyet a kondorosi Fehérliliom Népfőiskola indított útjára. A Jófüvek Szabadegyetemen 2025-ben 9 alkalommal nyerhetnek betekintést a résztvevők a gyógynövényekkel kapcsolatos témakörökbe. A délelőttök folyamán elméleti ismereteteket, a délutánok során pedig gyakorlati tudást szerezhetnek.

Az első alkalommal Pászk Norbert gyógynövényszakértő, a Miskolci Egyetem Egészségtudományi Karának tanára vezette be a hallgatóságot a gyógynövények világába. Izgalmas előadása révén betekintést nyerhettünk a gyógynövények csodás és hasznos világába. Az előadás keretében szó esett többek között a gyógynövények általános jellemzőiről, felhasználásuk módjairól, gyűjtésükről és gyógyhatásukról is. Megtudhattuk azt is, hogy a Földön jelenlegi tudásunk szerint nem kevesebb, mint 50 ezer gyógynövény létezik, Magyarországon 400 félét tartanak számon. A világ lakosságának kétharmada pedig még mindig csak a gyógynövényeket használja gyógyításra. Ugyanakkor a gyógyszerek hetven százalékának alapanyaga gyógynövény hatóanyag. Az egész világon mind népszerűbbé válnak a gyógynövények, amelyeknek forgalmát jelenleg évi 14-15 milliárd dollárra, hazánkban körülbelül 50 milliárd forintra becsülik. Egy itthon, gyerekek körében végzett felmérés szerint, a fiatal generációk szívesen vesznek részt gyógynövényes programokon, és szintén felmérés igazolja, hogy az egészségügyi szakemberek is nyitottak a gyógynövények alkalmazására. Nem csoda hát, hogy immár a felsőoktatásban is megjelentek az ezirányú képzések.

A délelőtti elméleti oktatást követően a szabadegyetem hallgatói közös ebéden vettek részt az egykor titokzatos betyár-búvóhelyen, a Kondorosi Csárdában. A nyolc út találkozásánál 1740 körül épült, majd 1784-ben újjáépült Kondorosi Csárda falai között bujdosott egykor Rózsa Sándor, a nevezetes betyár, de olyan művészek is a történelem részévé tették, mint Arany János vagy Erkel Ferenc.

Ebéd után egy különleges, hangulatában a szabadegyetemhez illő tárlatmegnyitó részesei lehettünk: „Föltekinték nagy magos mennyégbe…” címmel ugyanis ezen a napon nyílt meg Gyöngy Enikő zománc- és ötvösművész, népi iparművész és alkotó családtagjainak kiállítása.

A kiállítást Szántai Lajos, Harangozó Imre és Gyöngy Péter, a Nemzeti Művelődési Intézet Makoldi Sándor Központjának munkatársai nyitották meg.

Ezt követően izgalmas „túra” vette kezdetét a Népfőiskola gyógynövényekhez kötődő helyiségeiben. Megtekintettük a gyógynövénykertet, a gyógynövényházat, ahol üvegfal mögött kialakított fakazettákban természetes levegővel történik a gyógynövények szárítása, majd a padlástérben a hatalmas fonott tálcákon és a gerendákon csokorba kötve illatozó gyógynövények bűvöletében töltöttünk el csodálatos perceket.

A nap végén élményekkel telve, és a Népfőiskolától kapott kedves apró ajándékkal térhettünk haza.

A szabadegyetem további nyolc alkalmán a résztvevők megtanulhatják, hogyan kell elkészíteni házilag a különböző ismertebb gyógynövényes termékeket, mint például a körömvirág kenőcsöt, olajos és alkoholos kivonatokat, vagy éppen az egyes betegségek kezelésére használható teakeverékeket, valamint több alkalommal gyógynövényismereti túrán is részt vehetnek, ahol élőben is megcsodálhatják a környék gyógynövényvilágát.

 

Share This