Nagy sikerrel zárult a „Kárpát-medencei integráció feltételei, esélyei és feladatai” Kollégium első hétvégéje Királyszálláson, az Összetartozás Népfőiskola szervezésében, a Nagy-Magyarország Parkban. A január 18-19-én megtartott, A Kárpát-medence fizikai, földrajzi tere tematikájú I. szemeszter  két napján elsősorban az adott témához köthető előadások hangzottak el, de betekintést nyerhettünk a hungarikumok világába is, valamint egy – egyelőre még nem hungarikum, de a magyarsághoz szervesen kötődő – labdajátékot is megismerhettünk.

A kollégium első napján Mihalcsik Márta szakmai vezető köszöntötte az egybegyűlteket, aki a nép­főiskolák küldetéséről szólt, kiemelve az Összetartozás Népfőiskolában folyó munka sajátos jellegét is. Ugyanakkor elmondta: a meghirdetett kollégiumi képzés ideje alatt a résztvevők a hagyományos oktatási keretekből sok tekintetben kilépve, egy komplex, több tudományterületet, illetve kulturális megközelítést magában foglaló oktatási programban vehetnek részt.

Az első előadó Rácz Lajos, a Szegedi Tudományegyetem intézetvezetője volt, aki a Kárpát-medence éghajlati változásait foglalta össze a környezettörténet, environmental history szellemében. Négy történeti esemény, a honfoglalás, a pestisjárvány, a török háborúk és a folyószabályozások kapcsán mutatta be a térség éghajlati viszonyait, az éghajlat hatását az ember­re, valamint az ember éghajlat-alakító szerepét.

Ezután Tóth Andrea, a Csillagösvény Utazási Iro­da vezetője az iroda missziójába, a Kárpát-medencei utak szervezésébe engedett bepillantást. Kezdetektől részt veszmek a Határtalanul program utazá­sainak szervezésében, évről évre egyre bővülő létszámú diáknak mutatva meg a Kárpát-medence természeti, kulturális és szakrális értékeit. Előadásában a felnőtt utazások során újonnan felmerült igényekre adott válaszsikról is beszámolt.

Természeti kincseket azonban nem csak a Kárpátok bércei rejtenek. Éppen ellenkezőleg, néha a szűkebb környezetünkben akadunk kiemelkedő értékekre. Ezt bizonyította Kocsi Tamás, bronzjelvényes túravezető, aki előadásában a Királyszállás alatt elterülő Burok-völgy geológiai értékeit mutatta be, vetítettképes előadásában ismertetve az itt található különleges fló­rát és faunát. Az előadást követően a résztvevők rövid tú­rát tettüek a Burok-völgybe.

A túrázást követően az 1940-es évek egyik sikerfilmjét, az Emberek a havason című alkotást nézte meg a népfőiskolai kollégium közössége, majd a film elemzésére került kor Kurilla Benjámin, a Tria­non Múzeum múzeumpedagógus-történész munkatársa vezetésével.

A vacsorát követően már a játékoké volt a főszerep. Megismerhettük az 1903-ban megalkotott Turul elnevezésű játékot, melyet Halácsy Antal eredetileg a vívást tanuló fiatalok pontosságának fejlesztésére dolgozott ki. Bár az eszközök és a szabályok az évtizedek alatt némileg módosultak, máig vannak lelkes űzői a sportágnak. Ilyen személyek Ja­rolics Béla és fia, Bendegúz, akik egy rövid bemutatót követően játékra is hívták a bátor érdek­lődőket a Nagy-Magyarország Park Hungária Rendezvénypavilonjában.

Az aktív kikapcsolódást követően pedig a Trianon Múzeum saját fejlesztésű játékait – Nagy-Magyar­ország kirakós; a történeti Magyarország városcímereivel ellátott memóriajáték; valamint a Múze­um tematikájára adaptált magyar kártya – játszhatták a kollégisták.

A népfőiskolai kollégium másnapjának délelőttje a Trianon Múzeum műemlék épületében kezdő­dött. Itt Apor Attila szakmai vezető értő vezetésével a hallgatók végigjárhatták a Múzeumot az ál­landó kiállítástól az ideiglenes tárlaton és a zeneszobán át a játékteremig és kávézóig. Ezt követően Szabó Zoltán múzeumpedagógus munkatárs vezetésével a hallgatók az intézmény egyedülálló múzeumpedagógiai foglalkozásait ismerhették meg.

A délután folyamán két előadással folytatódott a Kollégium a Nagy-Magyarország Parkban. Először Kocsis Károly akadémikus, geográfus a Kárpát-medence egységét mutatta be a nemrégiben kiadott három kötetes Magyarország nemzeti atlasza című munka segít­ségével. Az előadó bemutatta Őrvidék, Délvidék,  Kárpátalja és Muravidék kialakulásá­nak, kialakításának történeti folyamatát, majd a Kárpát-medence egységére kitérve szólt a tudo­mánytörténeti nagy elődökről, valamint az Akadémiai Kiadó által kiadott nagyszabású, Kárpát-medence földrajza című munkáról is.

A záró előadást Tőzsér Anett, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatója tartotta, aki 2023-ben meg­jelent könyve nyomán a hungarikumokról szólt és azok szerepéről az országimázs formálásában. Ennek során saját kérdőíves és interjús kutatásait foglalta össze az előadó. Bevezetésként vázolta a hungarikumok hierarchiáját; majd azt mutatta be, hogyan formálta át egy adott településnek, vagy mikro­térségnek az életét egy helyi kuriózum hungarikummá nyilvánítása. Az országimázs-építés kapcsán a 2008-2022 között megvalósult országmárka-építési törekvésekről szólt az előadó.

Az előadásokat követően Szabó Pál Csaba, az Összetartozás Népfőiskola igazgatója zárszavában a hétvége során elhangzottak gyakorlati megvalósítását hangsúlyozta, melynek a Kárpát-medence keleti hatá­ráig el kell érnie, ott hatást kell kifejtenie.

„A Kárpát-medencei integráció feltételei, esélyei és feladatai” népfőiskolai kollégium első alkalma megvilágította a résztvevők számára a földrajzi térség geográ­fiai egységét, a Nagy-Magyarország Park különleges természeti környezetét, emellett pedig lehető­séget biztosított az aktív kikapcsolódásra, informális keretek között történő ismeretszerzésre, egy­más jobb megismerésére és a közösségépítésre.

Share This